Velikost textu

Aktuálně

Odpady v obci v roce 2021

 

Níže naleznete krátký souhrn o nakládání s odpady v obci za rok 2021 a porovnání s rokem předchozím. Hlavní body:

- snížení nákladů na svoz popelnic díky zavedení 14 denního svozu (a to i navzdory 30% navýšení cen ze strany AVE)

- snížení produkce odpadů na osobu. Ale tady je potřeba ještě výrazně zabrat - pro letošní rok je při překročení hranice 190 kg/osobu a rok účtován vyšší poplatek za ukládání odpadů na skládku

- obec doplácí na odpadové hospodářství zhruba 282 tisíc Kč (30%).

Hospodaření odpady 2021 mobilní rozhlas web

Odpadové změny v roce 2021

 

Vážení občané,

rád bych vás seznámil s několika změnami v oblasti odpadů, které nás budou čekat v novém roce 2021.

Dlouhodobě není odpadová situace v Pluhově Žďáru zrovna příznivá. Roční produkce směsného komunálního odpadu (odpad v popelnicích) je zhruba 200 tun, což je přibližně 333 kg ročně na každého z nás. V příštích letech se bude měnit odpadová legislativa ČR s výrazným dopadem na obce – poplatky za ukládání odpadů na skládky se budou postupně zdražovat a nejvýrazněji to pocítí právě obce s vysokou produkcí odpadů.

Naším společným cílem musí být snížit množství odpadu, který končí v popelnicích. Jak toho dosáhnout?

Prevence – odpad, který nevznikne, není potřeba vyhazovat. Nakupujme jen potřebné věci a bez zbytečných obalů. Odřezky, slupky a zbytky zeleniny a ovoce, skořápky od vajec nebo dřevěný popel patří na kompost. Zbytky ze zahrad také kompostujte nebo využijte kontejner na bioodpad.

Důsledné třídění – v popelnicích končí i odpad, který tam nepatří. Za vytříděný odpad získává obec finanční odměnu od společnosti Ekokom. Ale pouze v případě, že skončí v barevných kontejnerech na návsích. Skončí-li v popelnicích, není žádná odměna a navíc se platí za jeho uložení na skládku. Plastové obaly a nápojové kartony patří do žlutých kontejnerů, čistý papír do modrých kontejnerů, sklo do zelených kontejnerů. V každé vesnici jsou také popelnice na plechovky (železné i hliníkové).

Na podporu prevence a třídění budou od nového roku popelnice sváženy pouze 1x za 14 dní a to v pondělí v liché týdny. První svoz bude 4. ledna 2021, následující 18. ledna, pak 1. února a tak dále.

Další změna se týká sběrného místa v Pluhově Žďáru. Od nového roku sběrné místo bude otevřeno pouze ve středu od 15 do 17h a v sobotu od 9 do 11h a to za přítomnosti pracovníka obce, který bude odpad přebírat a provádět evidenci. Mimo tyto časy bude sběrné místo uzavřeno. Odkládání jakýchkoliv odpadů před zavřená vrata sběrného místa je zakázáno!

Další novinka nás čeká v první půli příštího roku. V obci budeme zavádět motivační systém, který umožní odměnit ty, kteří produkují málo odpadů a opravdu důsledně třídí. Podrobnosti budou včas oznámeny.

Pevně věřím, že chystané změny všichni pochopíme a brzy si na ně zvykneme. Záleží na nás všech jak moc se naší obce bude týkat chystané zdražení ukládání odpadu na skládky. V případě dotazů mě neváhejte kontaktovat na tel. 725 972 632 nebo emailem na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

 

 

Na úřady s rouškou od středy 29.7.2020

 

Z nařízení Krajské hygienické stanice je od středy 29.7.2020 zakázáno vstupovat do vnitřních prostor úřadů, zdravotnických zařízení včetně lékáren a sociálních zařízení bez zakrytí nosu a úst. Plné znění dokumentu je zde. Vstup na obecní úřad v Pluhově Žďáru bude od středy 29.7.2020 povolen pouze s rouškou nebo jiným zakrytím nosu a úst. Vyzýváme občany, aby k vyřízení svých záležitostí ve zvýšené míře využívali telefonickou a emailovou komunikaci. Toto omezení trvá do odvolání. Děkujeme za pochopení.

Mobilní rozhlas v obci Pluhův Žďár

 

 

Vážení občané, 

v obci již několik měsíců využíváme službu MOBILNÍ ROZHLAS.  Důležité informace o dění v obci (informace z úřadu, sportovní a prodejní akce, informace od lékařů a další) vám jsou doručovány do mobilní aplikace, emailem nebo i formou sms na mobilní tetefony.  Podrobný popis této služby a registrační formulář vám byl roznesen do všech poštovních schránek v obci.  Klasický rozhlas, jak jej známe a v obci používáme, má své limity - ne všichni jsou doma v době vysílání, špatná srozumitelnost nebo problémové pokrytí.   Proto vás chci povzbudit k využívání MOBILNÍHO ROZHLASU.  Online registrace je možná na obecpluhuvzdar.mobilnirozhlas.cz a nebo přijďte na úřad a registraci můžete provést osobně, je to rychlé, zdarma a budete vždy informování včas o všem důležitém.  V případě jakýchkoliv dotazů volejte starostovi na 602 14 66 99.

 

Změny v evidenci popelnic

 

Od 1. listopadu letošního roku začne platit nová smlouva se společností AVE na svoz komunálního odpadu. Oproti minulosti se platby obce budou odvíjet od skutečně provedeného počtu výsypů našich popelnic. Méně vysypaných popelnic bude znamenat nižší náklady pro obec, a naopak. Z důvodu této změny je potřeba přesně evidovat všechny nádoby na směsný komunální odpad.

Co evidence svezených nádob obnáší?

Z pohledu běžného občana se nic nemění. Zaměstnanec obce pouze nalepí na popelnice čárový kód, kterým bude v databázi přiřazena nádoba ke konkrétní adrese.  Pracovníci firmy AVE, která u nás na obci zajišťuje svoz odpadu, budou při výsypech nádob načítat jejich čárové kódy a k dané popelnici také doplní údaj o její plnosti. Získaná data budou po svozových dnech předána obci.

K čemu je evidence odpadů dobrá?

Díky takto vedené evidenci budeme moci lépe sledovat množství odpadů, které se z naší obce skutečně odváží. Také platby svozové firmě budou lépe odpovídat množství odpadu produkovaného v obci.

Nesvážejme vzduch!

Určitě se mnohým z Vás stalo, že jste měli v popelnici na dně, ale přesto jste si ji nechali vyvézt. Tento způsob však není příliš efektivní a obec de facto platí za výsyp vzduchu. Proto bude skvělé, když ke svozu budete přistavovat pouze popelnice co nejvíce plné. Budete-li mít nádobu plnou např. jen z poloviny, nechte ji vyvézt až další týden, kdy ji budete mít plnou. Zvýšením efektivity svozu můžeme ušetřit nemalé finanční prostředky, kterými Vás můžeme v budoucnu motivovat, například slevou z poplatku za odpady.

Kontakty

Obecní úřad Pluhův Žďár

Pluhův Žďár č.p. 66
378 24 Pluhův Žďár
Jižní Čechy, Jindřichohradecko

tel:

  • +420 384 382 255, 
  • +420 380 427 666

mail: 


Starosta

   Radim Beneš,  602 146 699
   starosta@obecpluhuvzdar.cz

Místostarosta

   Zdeněk Mareš, tel. 721 186 050

Kancelář starosty

   ing. Šárka Jarolímková,  725 972 632
   kancelar@obecpluhuvzdar.cz


Pracovní doba

   pondělí až pátek: 7.00 - 15.00