Velikost textu

Aktuálně

 

Vážení občané,

rád bych vás seznámil s několika změnami v oblasti odpadů, které nás budou čekat v novém roce 2021.

Dlouhodobě není odpadová situace v Pluhově Žďáru zrovna příznivá. Roční produkce směsného komunálního odpadu (odpad v popelnicích) je zhruba 200 tun, což je přibližně 333 kg ročně na každého z nás. V příštích letech se bude měnit odpadová legislativa ČR s výrazným dopadem na obce – poplatky za ukládání odpadů na skládky se budou postupně zdražovat a nejvýrazněji to pocítí právě obce s vysokou produkcí odpadů.

Naším společným cílem musí být snížit množství odpadu, který končí v popelnicích. Jak toho dosáhnout?

Prevence – odpad, který nevznikne, není potřeba vyhazovat. Nakupujme jen potřebné věci a bez zbytečných obalů. Odřezky, slupky a zbytky zeleniny a ovoce, skořápky od vajec nebo dřevěný popel patří na kompost. Zbytky ze zahrad také kompostujte nebo využijte kontejner na bioodpad.

Důsledné třídění – v popelnicích končí i odpad, který tam nepatří. Za vytříděný odpad získává obec finanční odměnu od společnosti Ekokom. Ale pouze v případě, že skončí v barevných kontejnerech na návsích. Skončí-li v popelnicích, není žádná odměna a navíc se platí za jeho uložení na skládku. Plastové obaly a nápojové kartony patří do žlutých kontejnerů, čistý papír do modrých kontejnerů, sklo do zelených kontejnerů. V každé vesnici jsou také popelnice na plechovky (železné i hliníkové).

Na podporu prevence a třídění budou od nového roku popelnice sváženy pouze 1x za 14 dní a to v pondělí v liché týdny. První svoz bude 4. ledna 2021, následující 18. ledna, pak 1. února a tak dále.

Další změna se týká sběrného místa v Pluhově Žďáru. Od nového roku sběrné místo bude otevřeno pouze ve středu od 15 do 17h a v sobotu od 9 do 11h a to za přítomnosti pracovníka obce, který bude odpad přebírat a provádět evidenci. Mimo tyto časy bude sběrné místo uzavřeno. Odkládání jakýchkoliv odpadů před zavřená vrata sběrného místa je zakázáno!

Další novinka nás čeká v první půli příštího roku. V obci budeme zavádět motivační systém, který umožní odměnit ty, kteří produkují málo odpadů a opravdu důsledně třídí. Podrobnosti budou včas oznámeny.

Pevně věřím, že chystané změny všichni pochopíme a brzy si na ně zvykneme. Záleží na nás všech jak moc se naší obce bude týkat chystané zdražení ukládání odpadu na skládky. V případě dotazů mě neváhejte kontaktovat na tel. 725 972 632 nebo emailem na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

 

 

Kontakty

Obecní úřad Pluhův Žďár

Pluhův Žďár č.p. 66
378 24 Pluhův Žďár
Jižní Čechy, Jindřichohradecko

tel:

  • +420 384 382 255, 
  • +420 380 427 666

mail: 


Starosta

   Radim Beneš,  602 146 699
   starosta@obecpluhuvzdar.cz

Místostarosta

   Zdeněk Mareš, tel. 721 186 050

Kancelář starosty

   ing. Šárka Jarolímková,  725 972 632
   kancelar@obecpluhuvzdar.cz


Pracovní doba

   pondělí až pátek: 7.00 - 15.00